KOMUNIKAT DLA STUDENTÓW Z DNIA 5 LISTOPADA 2020 R.

Drodzy Studenci,

w ostatni piątek weszło w życie Zarządzenie JM Rektora nakładające na nas obowiązek realizacji zajęć dydaktycznych jedynie w formie zdalnej do dnia 13 listopada br., z zastrzeżeniem trzech wyjątków.

W reżimie sanitarnym ćwiczenia praktyczne odbywają studenci IV i V roku kierunku lekarsko-dentystycznego oraz studenci pierwszego roku w zakresie ćwiczeń z anatomii.

Wyjątkiem od reguły będą także specjalne ćwiczenia, realizowane w Centrum Symulacji Medycznej (CSM) dla studentów VI roku kierunku lekarskiego. Te zajęcia mają Was przygotować na wypadek konieczności wsparcia medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych pacjentom zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2.

Nie wiemy, co przyniesie przyszłość - może się zdarzyć, że Wasza pomoc będzie bezcenna. Dlatego chcemy przekazać Wam niezbędną wiedzę i umiejętności, miedzy innymi w zakresie tlenoterapii, podstaw mechanicznej wentylacji czy też stosowania środków ochrony osobistej. Uchwalona w ubiegłym tygodniu ustawa o walce z COVID-19 daje Wojewodzie możliwość powoływania także studentów kierunków medycznych do pracy w szpitalach opiekujących się pacjentami zakażonymi koronawirusem. Zdajemy sobie sprawę, że może to budzić Wasz lęk i niepokój. Pamiętajmy jednak, że znaleźliśmy się w sytuacji ekstremalnej. Dlatego też bardzo prosimy studentów VI roku o pełne zaangażowanie w zajęcia które będą realizowane w CSM. Szczegółowy harmonogram zajęć dla studentów kierunku lekarskiego zostanie przesłany przez Biuro Obsługi Dziekana Wydziału Lekarskiego w ciągu najbliższych dwóch dni. Te zajęcia, będą miały charakter obowiązkowy i pozwolą Wam zrealizować cześć programu nauczania zaplanowanego w bieżącym roku akademickim.

Planujemy także zorganizować w miarę możliwości ćwiczenia w Centrum Symulacji Medycznej (CSM) dla studentów kierunków: pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne.

Nie wiemy, kiedy będzie możliwy powrót do zajęć stacjonarnych, realizowanych w murach naszej Uczelni, dlatego bardzo Was prosimy o maksymalne wykorzystanie obecnego czasu nauczania zdalnego na poszerzanie wiedzy medycznej.

Zachęcamy także wszystkich studentów, gotowych do niesienia pomocy w ramach wolontariatu w tworzonym szpitalu tymczasowym o wypełnienie kwestionariusza na stronie: https://szpitaltargi.pl/ZglosGotowoscDoPracy.

W najbliższych dniach przekażemy Wam szczegółowe informacje o innych formach wolontariatu lub pracy, realizowanej w ramach zadań wykonywanych przez podmioty lecznicze lub służby sanitarno-epidemiologiczne, w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r., będą one mogły stać się podstawą do ubiegania się o zaliczenie części zajęć lub grup zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych zaplanowanych w roku akademickim 2020/21.

W przypadku pytań lub wątpliwości bezpośrednim wsparciem służą Wam Dziekani Wydziałów. Pytania możecie także kierować na adres: dydaktyka@ump.edu.pl.

Prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka
Prorektor ds. Dydaktyki